mainly foods that have a key ingredient that I would only use for that dish and not very often. an example being something that needs a cup of flour. can't buy a cup of flour, gotta buy the whole goddamn 3 pounds.
Ask Lemmy
A Fediverse community for open-ended, thought provoking questions
Rules: (interactive)
1) Be nice and; have fun
Doxxing, trolling, sealioning, racism, and toxicity are not welcomed in AskLemmy. Remember what your mother said: if you can't say something nice, don't say anything at all. In addition, the site-wide Lemmy.world terms of service also apply here. Please familiarize yourself with them
2) All posts must end with a '?'
This is sort of like Jeopardy. Please phrase all post titles in the form of a proper question ending with ?
3) No spam
Please do not flood the community with nonsense. Actual suspected spammers will be banned on site. No astroturfing.
4) NSFW is okay, within reason
Just remember to tag posts with either a content warning or a [NSFW] tag. Overtly sexual posts are not allowed, please direct them to either [email protected] or [email protected].
NSFW comments should be restricted to posts tagged [NSFW].
5) This is not a support community.
It is not a place for 'how do I?', type questions.
If you have any questions regarding the site itself or would like to report a community, please direct them to Lemmy.world Support or email [email protected]. For other questions check our partnered communities list, or use the search function.
6) No US Politics.
Please don't post about current US Politics. If you need to do this, try [email protected] or [email protected]
Reminder: The terms of service apply here too.
Partnered Communities:
Logo design credit goes to: tubbadu
I once made borscht. That is a labour of love I'll never go through again. I also made a hot chocolate layer cake, including making the marshmallows, and that was a lot of work.
Ice cream
There are some really simple recipes and some cheap machines available though, the ones that use a drum you pre-freeze are like $60-80 new and really cheap used. You can make ice cream with milk, cream, sugar, a flavor of choice and a bit of something alcoholic and it's fantastic. I never buy ice cream anymore, and it's so much better (and cheaper) than store bought.
Demiglace. Way too much work.
I like to do a bunch of baking for the holidays, and usually do a mix of easy/familiar recipes, plus some new/challenging recipes. I made caramels, and while I was pretty happy with them, I never heard one person comment on them, and they were a lot of effort compared to things like chocolate chip cookies, so I've never made them again.
Edit: Another is pumpkin pie from fresh pumpkins. I've done it, it's not that difficult, but it's also not any cheaper or better tasting than just buying good canned pumpkin.
I'd love go make chana masala, my favorite indian dish. but it just takes too long to make...
protip : you can cook anything. maybe you don't cook it well the first time. but if you're not completely freeballin it, and are following an established well reviewed recipe, once you cook it poorly or not to your taste, you can always make notes, and adjust the next time. be fearless in your experiments, there's a lot of freedom (and cost savings) in learning how to cook what you like to eat, the way you like to eat it, at home.
Cake. Orange cake.
Mmm, that's not too hard to make. Orange-olive oil cake is so good.