They will have security tags in them soon
pics
Rules:
1.. Please mark original photos with [OC] in the title if you're the photographer
2..Pictures containing a politician from any country or planet are prohibited, this is a community voted on rule.
3.. Image must be a photograph, no AI or digital art.
4.. No NSFW/Cosplay/Spam/Trolling images.
5.. Be civil. No racism or bigotry.
Photo of the Week Rule(s):
1.. On Fridays, the most upvoted original, marked [OC], photo posted between Friday and Thursday will be the next week's banner and featured photo.
2.. The weekly photos will be saved for an end of the year run off.
Instance-wide rules always apply. https://mastodon.world/about
Clearly we havent deported enough ~~black and brown people~~... ahem I mean... the illegals.
/s
Yeah, these are specialty farm eggs, cage free, and brown. They’re also stacked in with the organic eggs. They probably command a markup without the price increases from bird flu. This is also *probably* some trendier grocery store OP is shopping at.
Our “fancy” grocery store has a dozen cage free large brown eggs for $5.49, so either this is a local issue in Denver or OP is posting some BS engagement bait.
Just snapped this pic from our store’s online shopping app.
Wow, food in Germany is indeed cheap.
Current prices: 0,34€ per egg for organic eggs, 0,20€ per egg for a lower grade (Bodenhaltung)
new innovation in capitalism! 4-pack of eggs. costs what a dozen used to
They’re $8.75 for 12 at Aldi in CA. Or if you’re a real saver, 60 for under $45!
8.75/12 = $0.73 per egg.
45/60 = $0.75 per egg.
Incredible! With bulk purchasing, I can pay an extra $0.02 per egg.
The cheapest I can find atm are 2.1 euros for a 12 pack of store brand eggs, 0.175 per egg. Eu.
Edit to add: imo the only relevant comparison is comparing the cheapest with the cheapest available chicken eggs. If you add in branding, location, ... Then you're no longer comparing eggs, but rather cost of living & marketing.
2nd edit: perchery, medium size.
So in the 🇺🇸 instead of rings people now use eggs to propose to someone ?
They're $7/dozen here, but Aldi has cruelty guaranteed eggs for $2.77, limit 2 dozen. I don't have Aldi near me but was at one within the last week.
Looks like I need to fly out to Denver to save some money on eggs.
I regret not making friends with the neighbors who owned chickens. They're sitting on bird gold.